Porady Eksperta

Dobór urządzeń klimatyzacyjnych wraz ze sposobem ich montażu jest bardzo ważny gdyż zapewnia skuteczną i wydajną pracę przez długie lata.
Pozwala uniknąć rozczarowań związanych z nietrafionymi inwestycjami.

Poniżej znajdziecie Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące klimatyzacji.
Staraliśmy się udzielić odpowiedzi w przystępny sposób tłumacząc podstawowe zasady funkcjonowania układów klimatyzacyjnych.

Mamy nadzieję, że pozwolą one rozwiać Państwa wątpliwości.
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pomocą formularza.

Czy klimatyzator zamontowany na wprost drzwi do dalszego pokoju skutecznie schłodzi/ ogrzeje drugi pokój?

Dla skutecznej pracy klimatyzatora musi być zapewniony przepływ powietrza przez jednostkę wewnętrzną w odpowiedniej ilości. Mimo otwartych drzwi, ściany będą stanowiły skuteczne przegrody dla prawidłowej cyrkulacji powietrza. Klimatyzator wyłapie, że zadana temperatura została osiągnięta w pokoju w którym został zamontowany i wstrzyma dalszą pracę.
W efekcie w pokoju w którym został zamontowany chłód/ ciepło będzie bardzo silnie odczuwalne natomiast w przyległych pomieszczeniach będzie ledwie odczuwalne. Po wielu godzinach ciągłej pracy efekt może się nieco polepszyć lecz w ten sposób nigdy skutecznie i precyzyjnie nie zapewnimy komfortu w żadnym z pomieszczeń.

Klimatyzator zamontowany w przedpokoju schłodzi/ ogrzeje przyległe pomieszczenia przez otwarte drzwi?

Dla skutecznej pracy klimatyzatora musi być zapewniony przepływ powietrza przez jednostkę wewnętrzną w odpowiedniej ilości. Mimo otwartych drzwi, ściany będą stanowiły skuteczne przegrody dla prawidłowej cyrkulacji powietrza. Klimatyzator w ciasnym zazwyczaj przedpokoju szybko wyłapie, że zadana temperatura została osiągnięta i wstrzyma dalszą pracę.
W efekcie w korytarzu chłód/ ciepło będzie bardzo silnie odczuwalne natomiast w przyległych pomieszczeniach będzie ledwie odczuwalne.
Po wielu godzinach ciągłej pracy efekt może się nieco polepszyć lecz w ten sposób nigdy skutecznie i precyzyjnie nie zapewnimy komfortu w żadnym z pomieszczeń.

Przy jakich temperaturach zewnętrznych można efektywnie grzać klimatyzatorem z pompą ciepła?

W Solid Serwis od lat gromadzimy wiedzę i doświadczenie na temat jak w najsilniejsze mrozy sprawują się klientom zamontowane klimatyzatory. Dzięki temu zdobywamy potrzebne doświadczenie, aby dobrać odpowiednie klimatyzatory, które sprostają wymaganiom i do tego zużyją stosunkowo mało energii.

Jest to bardzo poważne pytanie gdyż jeżeli z oszczędności wybierzemy mniejszy a co za tym idzie tańszy klimatyzator lub damy się wprowadzić w błąd nieprofesjonalnemu sprzedawcy to konsekwencje w zimowe dni mogą być bardzo nieprzyjemne. Największy problem stanowi stale wydzielający się na lamelach agregatu kondensat wodny, który w ujemnych temperaturach przyjmuje postać szronu i lodu.

Efekt grzania zależy od wielu czynników:

– czy klimatyzator jest prawidłowo dobrany – nie jest zbyt mały na potrzeby danego pomieszczenia
– jakiego typu jest klimatyzator, inwerterowy czy starego typu ON/OFF
– w jakiej kondycji jest urządzenie, czy jest regularnie i uczciwie obsługiwane przez wykwalifikowany serwis.
– umiejscowienie agregatu
– jakie są warunki pogodowe – wilgotność powietrza, opady atmosferyczne.
Starego typu klimatyzatory ON/OFF zaczynają stwarzać problemy przy temperaturze 0 oC. Można przyjąć że poniżej -5 oC dalsze grzanie grozi trwałym uszkodzeniem agregatu. Nie radzimy sugerować się instrukcjami producentów, którzy często zapewniają, że ich urządzenia typu ON/OFF mogą grzać z powodzeniem do -7 lub nawet -15 oC.

W słabszych technicznie lub niesprawnych klimatyzatorach gromadzący się w agregacie lód odizolowuje wymiennik od niezbędnych w procesie grzania przepływających mas powietrza  zmniejszając stopniowo wydajność całego zestawu.

Przeważnie chińskie klimatyzatory typu inwerterowego zaczynają mieć problemy z  grzaniem gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -5 oC. Klimatyzatory najbardziej uznanych japońskich producentów FUJI czy Daikin mogą skutecznie grzać nawet przy -15 i -20 oC !

Dlaczego wykonywanie przeglądów klimatyzatorów jest istotne?

Pierwsze serwisy po montażu są szczególnie ważne ponieważ pozwalają skontrolować istotne elementy montażu. Każdy producent wymaga minimum 2 przeglądów w każdym roku aby gwarancja była ważna. Należy założyć, że z każdego klimatyzatora uchodzi mniejsza lub większa ilość czynnika chłodniczego z upływem każdego roku. Nawet niewielki niedobór czynnika powoduje mniejszą wydajność a tym samym większe zużycie prądu. Większe braki czynnika powodują przegrzewanie a nawet zacieranie sprężarek oraz zupełny brak efektu chłodzenia/grzania.

Równie ważna jest kwestia odkażania.
Taca ociekowa jednostki wewnętrznej czyli parownika jest miejscem w którym gromadzi i utrzymuje się woda tworząc środowisko sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów i patogenów. Odkażanie i czyszczenie filtrów chroni nas przed grzybami, roztoczami, wirusami oraz bakteriami oraz nimi spowodowanymi przykrymi zapachami a samo urządzenie przed przeciążeniem i nieodwracalną degradacją.
Niestety spora część firm podejmujących się serwisowania stosuje przypadkowe i niesprawdzone preparaty odkażające do klimatyzacji, lub ze względu na znaczne koszty certyfikowanych środków,  zwykłe domowe detergenty.

W Solid Serwis stosujemy jedynie sprawdzane latami preparaty co do których posiadamy pewność, że skutecznie odkażają oraz, że nie powodują uszkodzeń jednostek wewnętrznych klimatyzatorów czy pomp skroplin. Stosowany przez nas preparat jest przygotowywany z koncentratu przez odpowiedzialnego za ten proces pracownika dzięki czemu serwisanci zawsze otrzymują gotowy do pracy środek dezynfekujący posiadający odpowiednie stężenie substancji czynnych a co za tym idzie spełnia załączone certyfikaty i atesty.

Na podstawie indywidualnej oceny stanu klimatyzatora nasza procedura serwisowa może zawierać wiele czynności takich jak:
czyszczenie filtra i samego parownika
czyszczenie skraplacza
odkażanie parownika
udrażnianie odpływu kondensatu
kontrola podłączeń elektrycznych
kontrola stanu czynnika chłodniczego w układzie
test pilota bezprzewodowego jednostki naściennej a w razie potrzeby wymiana baterii w cenie usługi.
osłuchanie agregatu
ocena sprawności klimatyzatora

Często agregat klimatyzacyjny znajduje się w trudno dostępnym miejscu co znacznie komplikuje wykonywanie prac serwisowych. Serwisy-przeglądy klimatyzatorów powinny wykonywać osoby najbardziej doświadczone. Doświadczony serwisant potrafi w porę wykryć zbliżające się problemy nawet przy prostych oględzinach i osłuchaniu urządzeń.

Kto jest gwarantem zakupionego klimatyzatora?

Często zdarza się że klienci kupujący klimatyzatory w sklepach internetowych pytają co z gwarancją na urządzenia. Nie mam dobrych wiadomości dla tych osób. Gwarancję zewnętrzną posiada zaledwie kilka marek klimatyzatorów i można je policzyć je na palcach jednej ręki. Niestety, paradoksalnie są to urządzenia niskiej jakości. Cała reszta producentów i importerów ściśle współpracuje z firmami montującymi klimatyzatory tak aby gwarantem usługi był instalator który sprzedaje urządzenie klientowi końcowemu. W takim przypadku jeżeli coś się zepsuje to firma instalacyjna daje od siebie usługę naprawy a producent czy importer części w ramach gwarancji. Należy zwrócić szczególną uwagę czy firma montująca posiada aktualną autoryzację producenta na: sprzedaż, montaż, obsługę i naprawy klimatyzatorów sprzedawanej marki.

Czy można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych do jednego agregatu?

Rozwiązanie takie nosi nazwę: MULTI-SPLIT.
Przed zakupem systemu należy odpowiednio dobrać agregat pod względem mocy oraz ilości przyłączy dla planowanych jednostek wewnętrznych.
W przypadku pojedynczego już zamontowanego klimatyzatora typu split zamontowanie kolejnej jednostki wewnętrznej do agregatu jest niemożliwe.

Jaki klimatyzator wybrać do serwerowni czy innego pomieszczenia technicznego?

Pomieszczenia techniczne charakteryzują się koniecznością ciągłej pracy najczęściej, nawet zimą gdy na zewnątrz panuje silny mróz.
Dostępne obecnie typowe klimatyzatory inwerterowe w większości nie nadają się do tego zastosowania ponieważ posiadają blokady ograniczające ich pracę w chłodzeniu do temperatury nie niższych niż 0 czy -10 oC.
W silnie rozbudowanych pomieszczeniach technicznych o strategicznym znaczeniu najczęściej stosuje się tak zwaną klimatyzację precyzyjną, która nawiewa chłodne powietrze przez specjalnie przygotowaną podłogę techniczną, tak że chłodne powietrze przepływa w górę przez szafy serwerowe lub z automatyką uchodząc w ich górnej części. Przy tym rozwiązaniu zawsze stosuje się kilka układów pracujących naprzemiennie, mających niezależnie odpowiednią moc aby nawet w najgorętsze dni zastąpić pozostałe w przypadku awarii.
W pomieszczeniach technicznych o średnim znaczeniu zazwyczaj stosujemy klimatyzatory inwerterowe dedykowane marki Daikin, Fuji Electric czy Mitsubishi, które mogą pracować przy najniższych temperaturach zewnętrznych rzędu -15 do -20 oC. Przy tym rozwiązaniu stosuje się kilka układów pracujących naprzemiennie, mających niezależnie odpowiednią moc aby zastąpić pozostałe w przypadku awarii. Przy tym rozwiązaniu zazwyczaj instaluje się dwa układy pracujące naprzemiennie mające niezależnie odpowiednią moc aby nawet w najgorętsze dni zastąpić się wzajemnie przypadku awarii.
W pomieszczeniach technicznych o niskim znaczeniu stosujemy przeważnie klimatyzatory uznanych japońskich producentów jak: Daikin, Fuji Electric czy Mitsubishi które mogą pracować przy najniższych temperaturach zewnętrznych od -10 do -15 oC. Przy tym rozwiązaniu warto zainstalować dwa układy pracujące naprzemiennie mające niezależnie odpowiednią moc aby wspierać się w najgorętsze dni lub częściowo zastąpić drugi klimatyzator w przypadku awarii.
Instalacja kilku wspomagających się kompletów klimatyzatorów w pomieszczeniach technicznych ma również na celu za sprawą odpowiedniego sterowania utworzenie harmonogramów pracy naprzemiennej, co pozwala na zmniejszenie zużycia elementów mechanicznych poszczególnych kompletów znacznie wydłużając tym samym czas eksploatacji.
W przypadku pomieszczeń technicznych radzimy jedynie montaż klimatyzatorów uznanych japońskich producentów jak: Daikin, Fuji Electric czy Mitsubishi odznaczające się znacznie większą trwałością, które przy pracy ciągłej posłużą znacznie dłużej niż klimatyzatory producentów chińskich bądź koreańskich.

Czy klimatyzator można samodzielnie zamontować metodami garażowymi?

Pełny komplet narzędzi, który umożliwia profesjonalne zamontowanie klimatyzatora w typowych warunkach to koszt rzędu 20000 zł. Nawet jeśli uda się wykonać trudne przebicia i precyzyjne zamocowania, prawidłowo ułożyć, zakończyć i dokręcić rury , podłączyć zasilanie i sterowanie agregatu to pozostaje test szczelności i wykonanie próżni w instalacji. Do tego celu służą: pompa próżniowa oraz specjalistyczna oprawa zaworowa z manometrami dzięki którym należy odczytać głębokość wykonanej próżni, szczelność układu oraz temperatury odparowania czynnika chłodniczego podczas pracy i umieć to zinterpretować. Po rozruchu należy zanalizować pracę urządzenia pod kątem niedoboru czynnika, poboru prądu oraz osłuchać sprężarkę. Często zdarza się, że czynnika chłodniczego jest zbyt mało w fabrycznie nowym urządzeniu. Dostęp do czynników mają tylko uprawnione serwisy a każda ingerencja w układ chłodniczy osób i firm nie posiadających odpowiednich szkoleń i uprawnień stanowi poważne wykroczenie za które grożą wysokie kary.
Domorosłym instalatorom tak czy inaczej odradzamy samodzielne montaże ponieważ urządzenie po takim montażu najczęściej długo nie podziała.

Klimatyzator przenośny czego można od niego wymagać?

Klimatyzatory przenośne są najtańszym rozwiązaniem nie wymagającym trwałego montażu. Agregat jest zintegrowany w jednej obudowie razem z parownikiem co czyni je tak zwanym „monoblokiem”. Można je nabyć przeważnie w hipermarketach i szybko wdrożyć do pracy.
Niestety to już koniec zalet, więc opiszemy wady tego rozwiązania:
– Duży hałas w pomieszczeniu spowodowany silnym podmuchem i pracującą sprężarką.
– Niska wydajność przekładająca się na stosunkowo dużą konsumpcję energii elektrycznej. Klimatyzator przenośny o mocy chłodniczej 5 kW może być z powodzeniem zastąpiony przez klimatyzator naścienny typu split o mocy chłodniczej 2 kW.
– W trakcie upałów wydajność jest tak niska, że chłód odczuwalny jest jedynie przy bezpośrednim nadmuchu co często powoduje przeziębienia i złe samopoczucie.
– W dolnej części urządzenia zbiera się woda i trzeba ją regularnie usuwać.
– Klimatyzatory przenośne to z zasady urządzenia jednorazowe a ich czas życia to jeden-dwa sezony. Brak części zamiennych i ich mocno zwarta budowa powodują, że brakuje chętnych do ich obsługi i naprawy.
– Urządzenie pobiera powietrze w pomieszczeniu w którym pracuje i dzieli je na dwie części, jedną część schładza i wypuszcza w pomieszczeniu a drugą przegrzewa i wyrzuca na zewnątrz lokalu. Ściana rury odprowadzającej oddaje spore ilości ciepła w chłodzonym pomieszczeniu a w miejsce wydalonego powietrza nachodzi ciepłe z innych pomieszczeń.
– Na potrzeby rury odprowadzającej należy wykonać sporej średnicy otwór w ścianie. Jeżeli przegrzane powietrze jest odprowadzane przez uchylone okno, wtedy podciśnienie wytworzone przez klimatyzator wciąga brakujące powietrze bezpośrednio z zewnątrz w temperaturze panujące na zewnątrz a nawet wyższej gdy zdąży się wymieszać z wyrzucanym, przegranym powietrzem.
– Taki klimatyzator zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu gdyż należy go umieścić na podłodze.
– Ze względu na niską wydajność urządzenia, sprężarki pracują prawie cały czas powodując męczący hałas oraz szybkie zużycie.
Z powyższych względów stanowczo odradzamy stosowanie klimatyzatorów przenośnych.