Klimatyzator przenośny czego można od niego wymagać?

Klimatyzatory przenośne są najtańszym rozwiązaniem nie wymagającym trwałego montażu. Agregat jest zintegrowany w jednej obudowie razem z parownikiem co czyni je tak zwanym „monoblokiem”. Można je nabyć przeważnie w hipermarketach i szybko wdrożyć do pracy.
Niestety to już koniec zalet, więc opiszemy wady tego rozwiązania:
– Duży hałas w pomieszczeniu spowodowany silnym podmuchem i pracującą sprężarką.
– Niska wydajność przekładająca się na stosunkowo dużą konsumpcję energii elektrycznej. Klimatyzator przenośny o mocy chłodniczej 5 kW może być z powodzeniem zastąpiony przez klimatyzator naścienny typu split o mocy chłodniczej 2 kW.
– W trakcie upałów wydajność jest tak niska, że chłód odczuwalny jest jedynie przy bezpośrednim nadmuchu co często powoduje przeziębienia i złe samopoczucie.
– W dolnej części urządzenia zbiera się woda i trzeba ją regularnie usuwać.
– Klimatyzatory przenośne to z zasady urządzenia jednorazowe a ich czas życia to jeden-dwa sezony. Brak części zamiennych i ich mocno zwarta budowa powodują, że brakuje chętnych do ich obsługi i naprawy.
– Urządzenie pobiera powietrze w pomieszczeniu w którym pracuje i dzieli je na dwie części, jedną część schładza i wypuszcza w pomieszczeniu a drugą przegrzewa i wyrzuca na zewnątrz lokalu. Ściana rury odprowadzającej oddaje spore ilości ciepła w chłodzonym pomieszczeniu a w miejsce wydalonego powietrza nachodzi ciepłe z innych pomieszczeń.
– Na potrzeby rury odprowadzającej należy wykonać sporej średnicy otwór w ścianie. Jeżeli przegrzane powietrze jest odprowadzane przez uchylone okno, wtedy podciśnienie wytworzone przez klimatyzator wciąga brakujące powietrze bezpośrednio z zewnątrz w temperaturze panujące na zewnątrz a nawet wyższej gdy zdąży się wymieszać z wyrzucanym, przegranym powietrzem.
– Taki klimatyzator zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu gdyż należy go umieścić na podłodze.
– Ze względu na niską wydajność urządzenia, sprężarki pracują prawie cały czas powodując męczący hałas oraz szybkie zużycie.
Z powyższych względów stanowczo odradzamy stosowanie klimatyzatorów przenośnych.