Jaki klimatyzator wybrać do serwerowni czy innego pomieszczenia technicznego?

Pomieszczenia techniczne charakteryzują się koniecznością ciągłej pracy najczęściej, nawet zimą gdy na zewnątrz panuje silny mróz.
Dostępne obecnie typowe klimatyzatory inwerterowe w większości nie nadają się do tego zastosowania ponieważ posiadają blokady ograniczające ich pracę w chłodzeniu do temperatury nie niższych niż 0 czy -10 oC.
W silnie rozbudowanych pomieszczeniach technicznych o strategicznym znaczeniu najczęściej stosuje się tak zwaną klimatyzację precyzyjną, która nawiewa chłodne powietrze przez specjalnie przygotowaną podłogę techniczną, tak że chłodne powietrze przepływa w górę przez szafy serwerowe lub z automatyką uchodząc w ich górnej części. Przy tym rozwiązaniu zawsze stosuje się kilka układów pracujących naprzemiennie, mających niezależnie odpowiednią moc aby nawet w najgorętsze dni zastąpić pozostałe w przypadku awarii.
W pomieszczeniach technicznych o średnim znaczeniu zazwyczaj stosujemy klimatyzatory inwerterowe dedykowane marki Daikin, Fuji Electric czy Mitsubishi, które mogą pracować przy najniższych temperaturach zewnętrznych rzędu -15 do -20 oC. Przy tym rozwiązaniu stosuje się kilka układów pracujących naprzemiennie, mających niezależnie odpowiednią moc aby zastąpić pozostałe w przypadku awarii. Przy tym rozwiązaniu zazwyczaj instaluje się dwa układy pracujące naprzemiennie mające niezależnie odpowiednią moc aby nawet w najgorętsze dni zastąpić się wzajemnie przypadku awarii.
W pomieszczeniach technicznych o niskim znaczeniu stosujemy przeważnie klimatyzatory uznanych japońskich producentów jak: Daikin, Fuji Electric czy Mitsubishi które mogą pracować przy najniższych temperaturach zewnętrznych od -10 do -15 oC. Przy tym rozwiązaniu warto zainstalować dwa układy pracujące naprzemiennie mające niezależnie odpowiednią moc aby wspierać się w najgorętsze dni lub częściowo zastąpić drugi klimatyzator w przypadku awarii.
Instalacja kilku wspomagających się kompletów klimatyzatorów w pomieszczeniach technicznych ma również na celu za sprawą odpowiedniego sterowania utworzenie harmonogramów pracy naprzemiennej, co pozwala na zmniejszenie zużycia elementów mechanicznych poszczególnych kompletów znacznie wydłużając tym samym czas eksploatacji.
W przypadku pomieszczeń technicznych radzimy jedynie montaż klimatyzatorów uznanych japońskich producentów jak: Daikin, Fuji Electric czy Mitsubishi odznaczające się znacznie większą trwałością, które przy pracy ciągłej posłużą znacznie dłużej niż klimatyzatory producentów chińskich bądź koreańskich.