Przy jakich temperaturach zewnętrznych można efektywnie grzać klimatyzatorem z pompą ciepła?

W Solid Serwis od lat gromadzimy wiedzę i doświadczenie na temat jak w najsilniejsze mrozy sprawują się klientom zamontowane klimatyzatory. Dzięki temu zdobywamy potrzebne doświadczenie, aby dobrać odpowiednie klimatyzatory, które sprostają wymaganiom i do tego zużyją stosunkowo mało energii.

Jest to bardzo poważne pytanie gdyż jeżeli z oszczędności wybierzemy mniejszy a co za tym idzie tańszy klimatyzator lub damy się wprowadzić w błąd nieprofesjonalnemu sprzedawcy to konsekwencje w zimowe dni mogą być bardzo nieprzyjemne. Największy problem stanowi stale wydzielający się na lamelach agregatu kondensat wodny, który w ujemnych temperaturach przyjmuje postać szronu i lodu.

Efekt grzania zależy od wielu czynników:

– czy klimatyzator jest prawidłowo dobrany – nie jest zbyt mały na potrzeby danego pomieszczenia
– jakiego typu jest klimatyzator, inwerterowy czy starego typu ON/OFF
– w jakiej kondycji jest urządzenie, czy jest regularnie i uczciwie obsługiwane przez wykwalifikowany serwis.
– umiejscowienie agregatu
– jakie są warunki pogodowe – wilgotność powietrza, opady atmosferyczne.
Starego typu klimatyzatory ON/OFF zaczynają stwarzać problemy przy temperaturze 0 oC. Można przyjąć że poniżej -5 oC dalsze grzanie grozi trwałym uszkodzeniem agregatu. Nie radzimy sugerować się instrukcjami producentów, którzy często zapewniają, że ich urządzenia typu ON/OFF mogą grzać z powodzeniem do -7 lub nawet -15 oC.

W słabszych technicznie lub niesprawnych klimatyzatorach gromadzący się w agregacie lód odizolowuje wymiennik od niezbędnych w procesie grzania przepływających mas powietrza  zmniejszając stopniowo wydajność całego zestawu.

Przeważnie chińskie klimatyzatory typu inwerterowego zaczynają mieć problemy z  grzaniem gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -5 oC. Klimatyzatory najbardziej uznanych japońskich producentów FUJI czy Daikin mogą skutecznie grzać nawet przy -15 i -20 oC !