Dlaczego wykonywanie przeglądów klimatyzatorów jest istotne?

Pierwsze serwisy po montażu są szczególnie ważne ponieważ pozwalają skontrolować istotne elementy montażu. Każdy producent wymaga minimum 2 przeglądów w każdym roku aby gwarancja była ważna. Należy założyć, że z każdego klimatyzatora uchodzi mniejsza lub większa ilość czynnika chłodniczego z upływem każdego roku. Nawet niewielki niedobór czynnika powoduje mniejszą wydajność a tym samym większe zużycie prądu. Większe braki czynnika powodują przegrzewanie a nawet zacieranie sprężarek oraz zupełny brak efektu chłodzenia/grzania.

Równie ważna jest kwestia odkażania.
Taca ociekowa jednostki wewnętrznej czyli parownika jest miejscem w którym gromadzi i utrzymuje się woda tworząc środowisko sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów i patogenów. Odkażanie i czyszczenie filtrów chroni nas przed grzybami, roztoczami, wirusami oraz bakteriami oraz nimi spowodowanymi przykrymi zapachami a samo urządzenie przed przeciążeniem i nieodwracalną degradacją.
Niestety spora część firm podejmujących się serwisowania stosuje przypadkowe i niesprawdzone preparaty odkażające do klimatyzacji, lub ze względu na znaczne koszty certyfikowanych środków,  zwykłe domowe detergenty.

W Solid Serwis stosujemy jedynie sprawdzane latami preparaty co do których posiadamy pewność, że skutecznie odkażają oraz, że nie powodują uszkodzeń jednostek wewnętrznych klimatyzatorów czy pomp skroplin. Stosowany przez nas preparat jest przygotowywany z koncentratu przez odpowiedzialnego za ten proces pracownika dzięki czemu serwisanci zawsze otrzymują gotowy do pracy środek dezynfekujący posiadający odpowiednie stężenie substancji czynnych a co za tym idzie spełnia załączone certyfikaty i atesty.

Na podstawie indywidualnej oceny stanu klimatyzatora nasza procedura serwisowa może zawierać wiele czynności takich jak:
czyszczenie filtra i samego parownika
czyszczenie skraplacza
odkażanie parownika
udrażnianie odpływu kondensatu
kontrola podłączeń elektrycznych
kontrola stanu czynnika chłodniczego w układzie
test pilota bezprzewodowego jednostki naściennej a w razie potrzeby wymiana baterii w cenie usługi.
osłuchanie agregatu
ocena sprawności klimatyzatora

Często agregat klimatyzacyjny znajduje się w trudno dostępnym miejscu co znacznie komplikuje wykonywanie prac serwisowych. Serwisy-przeglądy klimatyzatorów powinny wykonywać osoby najbardziej doświadczone. Doświadczony serwisant potrafi w porę wykryć zbliżające się problemy nawet przy prostych oględzinach i osłuchaniu urządzeń.